Kolor Pantone 2020 Klasyczny niebieski

Wraz z rozpoczęciem nowego roku, który niewątpliwie już jest i wprowadza nowe intensywne wyzwania, Pantone Color Institute ogłosił, że kolor Pantone 2020 jest klasyczny niebieski PANTONE 19-4052, jak również jego ciemnoniebieskie odcienie.

Kobaltowo niebieski odcień przypomina klasyczne niebo o zmierzchu, nienagannie dopasowany garnitur, spokojne wody jak i miskę doskonale dojrzałych jagód.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

Klasyczny niebieski jako reprezentacja współczesnej kultury

Wybór klasycznego niebieskiego Pantone na 2020 r. ma sens, biorąc pod uwagę historię klasyfikacji „Kolor roku”, która rozpoczęła się 20 lat temu w 1999 r. Wybranym kolorem był Ceruleo, spokojny ton reprezentujący emocje nowego tysiąclecia i oferował pełen obraz obaw, które poprzedzały 2000 rok.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

Wpływ Ceruleo w tym roku przeniknął kulturalnego „ducha czasu”, od trendów projektowania wnętrz po haute couture. Jako odniesienie możemy rozważyć monolog Mirandy Priestly, postaci Meryl Streep, w filmie „Diabeł ubiera się u Prady”, w którym wyjaśnia, w jaki sposób kolor zdominował światowy przemysł.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

Być może nie jest zaskakujące, że przez dekadę, która się kończy i zaczyna nowa, Pantone po raz kolejny wybiera tonalną część rodziny niebieskich kolorów przed rokiem, który przyniesie wiele zmian, obaw i nadziei, gdy się zacznie nowa faza.

Klasyczny niebieski symbol wygody i spokoju

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

Laurie Pressman, wiceprezes Pantone Color Institute, wyjaśnia podjętą decyzję przez uczucie lęku wobec świata, który jest obecny dzisiaj, ale który był także obecny w 1999 roku. Wybierając tak zwany klasyczny niebieski, chcieliśmy rozpoznać ewolucję światowej kultury i wybieramy uspokajający kolor, pełen spokoju i pewności siebie.

Pressman powiedział, że kolor podkreśla bezpieczeństwo, niezawodność, wiarygodność i spójność. To znaczy, wszystkie cechy, które można zobaczyć w stresujących sytuacjach, na które cierpi dzisiejszy świat. Zwrócił również uwagę, że ciemnoniebieski pokrywa się z kolorem nieba o zmierzchu, co stanowi dobry przykład tego, dlaczego ten kolor może rezonować z tyloma osobami.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

Różne oblicza klasycznego niebieskiego koloru

Niebo o zmierzchu nie jest ciemnoniebieskie, ponieważ nie jest tak głębokie i tajemnicze. Odzwierciedla nasze uczucie oczekiwania. Kiedy myślisz o niebie o zmierzchu, dzień jeszcze się nie skończył. Zastanawiasz się, co cię czeka? Jest jednocześnie uspokajający i stymulujący. Ten kolor podkreśla chęć przekroczenia progu nowej ery. Żyjemy w czasach, które wymagają zaufania i wiary. Wszyscy widzimy to błękitne niebo i możemy się do niego odnosić, ponieważ jest dostępne dla wszystkich.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

W rzeczywistości kolor wydaje się szczególnie odpowiedni w tym momencie. Kolor, który wybrali na ten rok, nie ma płci ani pory roku, co czyni go różnorodnym i pożądanym dla osób ze wszystkich środowisk. Ponadto jego kobaltowy odcień można uzyskać naturalnie z roślin i barwników, co sprawia, że kolor ten dobrze współgra z ruchem zrównoważonego rozwoju.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

Lepsza komunikacja dzięki dekoracji

Pressman przyznaje, że Pantone wraca do klasyki, ponieważ na świecie wszystko jest chaotyczne. Nie chodzi jednak o robienie tego, co robiliśmy w przeszłości, ale o reinterpretację tego w nowy sposób. Podczas gdy kolor z ubiegłego roku, żywy koral był „życiem żywym i afirmatywnym”, to ten z 2020 roku powinien przynieść ludziom spokój i ciszę, zapewniając schronienie i stabilną bazę w okresie zmian.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

Odcień niebieskiego kobaltu może być również kojarzony z komunikacją, introspekcją i klarownością. Inne korzyści związane z tonem obejmują pomoc w skupianiu się i koncentrację myśli, zwłaszcza w świetle przyspieszonego rozwoju technologii.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

Klasyczny niebieski w dekoracji

Firma Pantone została założona w latach 60. XX wieku jako firma drukarska w Nowym Jorku, ale obecnie ma siedzibę w Carlstadt w stanie New Jersey. Według Pantone coroczny kolor, ogłaszany w grudniu, jest już stosowany w modzie, aranżacji wnętrz, tkaninach i grafice.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

Kolor Pantone 2020 – kobaltowy niebieski

Ten tajemniczo energetyzujący ton między indygo a błękitem królewskim jest obecny wszędzie. Dlaczego ten kolor działa tak dobrze w różnych stylach i przestrzeniach? Jego wszechstronność sprawia, że kobalt jest taki sam jak w domu w luksusowych i wyrafinowanych przestrzeniach, takich jak pokoje dziecięce; w dużych dawkach w całym pokoju lub jego mały akcent na półce.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski
Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

Zobaczmy, jak kobaltowy niebieski skutecznie i stylistycznie wpływa na aranżację wnętrz na kilka sposobów.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

Kolor Pantone 2020 – niebieski w salonie

Sofa tapicerowana w kolorze kobaltu jest idealna do nowoczesnego i odważnego salonu. Jednocześnie oświetla i sublimuje odcienie cegły i drewna. Jest również elegancko połączony z ciepłym złotym kolorem, po to aby utrzymać jednolitą i zrównoważoną przestrzeń. Ściana musi kontrastować z tym pełnym przygód wyborem. Zalecamy, aby zachować biały, beżowy surowy szary.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

Kobaltowy błękit, już sam w sobie jest energetyzujący i można go łączyć z innymi żywymi kolorami w przestrzeni, aby uzyskać żywy efekt. Oczywiście utrzymujcie dawki dwóch kolorów dobrze zgrane. Pomarańczowy jest dobrym kontrastem do niebieskiego, ponieważ mówimy o zimnym kolorze i ciepłym kolorze. Sofa jest na środku pokoju i automatycznie przyciąga uwagę. Kolor 2020 roku znaleźliśmy w bardzo małym elemencie: aksamitnej poduszce. Delikatność tej dekoracji kryje się w powtarzalności.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

Jeśli wolisz bardziej minimalistyczną dekorację, ale jednocześnie podążasz za trendami nowoczesnej dekoracji, potrzebujesz neutralnego koloru. Szara sofa jest idealnym towarzyszem klasycznego niebieskiego. Ponadto fotografie na ścianach zmniejszają efekt dużej pomimo jej białego koloru.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

Kolor Pantone 2020 – niebieski w jadalni

Kobaltowa ściana w jadalni jest zrównoważona dużą ilością światła, neutralnym sufitem i wieloma ciepłymi odcieniami naturalnego drewna. Na uwagę zasługują nowoczesne akcenty, takie jak geometria parkietu. Możecie mieszać kolory, dodając np. turkusowe poduszki. Żółte elementy doskonale łączą się z niebieskimi Pantone.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

W każdym razie nie można uniknąć mebli, które są w klasycznym niebieskim kolorze, a jednocześnie mają złote wykończenia. Nie jest złym wyborem wielokrotne podkreślanie tych elementów. Złoto można znaleźć w ozdobach stołu lub w żyrandolu.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

Ta jadalnia sprawia, że nie przestajemy marzyć. Już o tym pisaliśmy, że kolor Pantone 2020 jest wyjątkowo dobrze doświetlany przez słońce. Królewski szyk podkreśla cudowny żyrandol. To dobra pomysł, aby zaprosić przyjaciół i wspólnie świętować Boże Narodzenie.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski
Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

Kolor Pantone 2020 – niebieski w pokoju dziecięcym

Jedną z zalet używania mocnego koloru, takiego jak kobaltowy błękit w dekoracji domu, jest to, że natychmiast przekształca wszystko. Ta prosta komoda ozdobiona kobaltem jest doskonałym przykładem transformacji mebli z biednej w księcia. To doskonały przykład tego, jak można użyć tego koloru w pokoju dziecięcym.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

Kobaltowy niebieski przypomina nam wszechświat. Dzieci będą zachwycone leżeniem w otoczeniu różnych konstelacji. Mogą nauczyć się swoich imion lub bawić się w astronautów. Obiekt nie opuszcza pokoju nawet w szczegółach: zwróć uwagę na lampę dominującą w pokoju.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

Ponadto, jeśli dzieci są starsze i nie chcą już się bawić, to musimy to uszanować. Istnieje sposób na dodanie klasycznego niebieskiego do pokoi nastolatków. Możemy ich przekonać, podkreślając fakt, że ich ściana będzie słynnym kolorem roku 2020. Możemy dodać meble w stylu skandynawskim, ponieważ są bardzo popularne wśród nastolatków.

Pantone Kolor 2020 Klasyczny niebieski

Kolor Pantone 2020 – niebieski w kuchni

Ta kobaltowa kuchnia sprawia, że chcesz porzucić to, co robisz i coś w niej ugotować. Połączenie dwóch głównych kolorów to dobry pomysł, który pokazuje nienaganny smak. Płytki są subtelne i rzucają światło na meble kuchenne. Widzimy zestawienie między białymi szafkami wiszącymi i tymi stojącymi niebieskimi.

zdjęcie 26

Nowoczesne białe kuchnie nie są obecnie niczym nowym, ale kobaltowe akcenty sprawiają, że ta biała kuchnia robi się naprawdę wyjątkowa. Wyspa kuchenna przywołuje amerykański styl. Ponadto marmur powyżej jest symbolem bogactwa w Stanach Zjednoczonych. Jednak bardzo podoba nam się ta dekoracja, ponieważ jest prosta, ale sprawia, że chcemy spędzać więcej czasu w kuchni.

zdjęcie 27
zdjęcie 28

Kolor Pantone 2020 – niebieski w sypialni

Kiedy ten wyjątkowy kolor zostanie włączony do sypialni, efekt jest natychmiastowy i harmonijny. Różne odcienie niebieskiego zabierają nas nad morze a cała dekoracja przedstawia lato.

zdjęcie 29

Najłatwiejszą dekoracją, którą możesz zmieniać co roku bez wydawania dużych pieniędzy, jest dodawanie różnych szczegółów. Kobaltowy lub biały, niebieski dywan lub zasłony możemy łatwo wymieniać, bez remontowania całej sypialni, a uzyskamy efekt odnowienia.

zdjęcie 30

Naszą ulubioną poradą jest żebyście wymieniali poduszki lub poszewki. Możemy używać bardzo wielu kombinacji, dzięki czemu jest to idealne rozwiązanie dla osób, które szybko się nudzą.

Jednocześnie chcemy uniknąć podobieństwa do hotelu. Na zdjęciu widać styl bliższy dekoracji Wersalu. Ściana jest ozdobiona białymi drzewami. Prawdziwą elegancję można również znaleźć w poduszkach.

zdjęcie 31

Sypialnia jest najczęściej ciemnym pokojem. Możemy dodać poczucia prywatności za pomocą koloru ściany. Jeśli nie podoba się Wam ten pomysł, zawsze możecie dodawać zdjęcia na ściany, zgodnie z sugestiami specjalistów.

zdjęcie 32

Jeśli nie wiesz, jak Color Pantone 2020 będzie wyglądać w Twoim domu, to wcześniej wypróbuj go na zewnątrz. Na przykład odrobina koloru na drzwiach wejściowych może być dobrym pomysłem, aby pobudzić fasadę domu.

zdjęcie 33

W ubiegłym roku wybrano brzoskwiniowy ton o nazwie Living Coral, który stanowił zaskakujący dodatek do łazienek, kuchni i salonów. Ideą tej decyzji było wspomnienie o ekologii i kontroli zanieczyszczeń, które są odpowiedzialne za śmierć milionów koralowców każdego roku.

zdjęcie 34

Kolor Pantone 2020 – Jak połączyć niebieski i jego odcienie

Istnieje wiele kolorów, które łączą się z niebieskim, a ich odcienie nadają się do wnętrz w dowolnym stylu! Kolor, jak wszyscy wiemy, ożywia każde wnętrze. A jeśli szukasz uniwersalnego tonu, to niebieski i jego paleta znajdują się na szczycie tej listy. Nie ma koloru, który nie działałby w połączeniu z nim, więc można go bezpiecznie brać pod uwagę, wielu dekoratorów i projektantów wnętrz jednogłośnie to oświadcza.

zdjęcie 35

Niezależnie od wybranego tonu: jasnoniebieski lub dramatyczny ciemnoniebieski, niebieska paleta nadaje się do prawie każdego wnętrza i doskonale łączy się z innymi kolorami.

zdjęcie 36

Odwieczny i niezawodny, elegancki w swojej prostocie, to kolor wybrany przez Pantone Institute, Color PANTONE 19-4052 Classic Blue.
Będziemy go stale oglądać w 2020 roku, a w tym wpisie znajdziecie przykłady produktów do zastosowania w pomieszczeniach, które możecie kupić w sklepie decoarty.pl.
Dlatego witamy spokojny, pełen nadziei klasyczny niebieski!

Dozowniki mydła w kolorze niebieskim

Akcesoria łazienkowe
Akcesoria łazienkowe

Ręczniki łazienkowe w niebieskim kolorze

Ręczniki łazienkowe
Ręczniki łazienkowe

Dywaniki łazienkowe w niebieskim kolorze

Dywaniki łazienkowe w niebieskim kolorze

Koce w niebieskim kolorze

Koce w niebieskim kolorze

Kolor Pantone 2020 – Classic Blue

zdjęcie 37
zdjęcie 38
zdjęcie 39
zdjęcie 40
zdjęcie 40
zdjęcie 41
zdjęcie 42
zdjęcie 43
Back to Top
%d bloggers like this: